BIEL WNĘTRZ I MINIMALIZM

https://i.homeadore.com/2016/03/014-house-dm-didon-comacchio-architects-1390x926.jpg
źródło:https://homeadore.com/tag/modern-interior-design/page/2/

Biel wnętrz i minimalizm pośród nich, współtworzą jedną z form architektury wnętrz, skierowaną przeciwko zgiełkowi świata, w którym to często się bywa osaczonym przez wielość zbędnych zjawisk, ich chaos i kakofonię.
Biel sama w sobie natomiast jest przejawem piękna i spokoju. We wnętrzach stwarza wrażenie przejrzystości, jasności. W jej tle bardzo dobrze eksponują się wszelkie przedmioty, meble, o przeróżnych formach, kolorach, jakościach. Czystość całych zakresów bieli to ogromne bogactwo, które należy tylko doceniać, gdyż pobudza do swobody bycia, uruchomienia wyobraźnię człowieka, prowokuje do kontemplacji. Doskonałość bieli wprowadza do wnętrz naszych domów światło, ład i przestrzeń. Jak wiadomo, nawet w tych najmniejszych pomieszczeniach, kolor biały, (jasny) sugeruje choć optyczną iluzję odrobinę większej przestrzeni. Białe ściany głoszą pochwałę naturalności, prostoty i wszelkiego minimalizmu na kształt estetyki japońskiej. 
Tak charakterystyczna koncepcja aranżacyjna bazuje na zasadzie "im mniej, tym więcej". Świadoma redukcja nadmiaru, monochromatyczność, i pewnego rodzaju ascetyzm, może i nawet puryzm, doskonale współbrzmią z bielą. 
I tej właśnie koncepcji, jako pewnej ucieczki od cywilizacyjnego zbytku, konsumpcjonizmu, część z nas chętnie się poddaje, przyswaja ją, jako aspekt wolności, ideę życia nowoczesnego, w ponadczasowych wnętrzach XXI wieku. Wnętrze białe to tło do ukazywania piękna i szlachetności użytych materiałów wykończeniowych, detali i tych kilku podstawowych mebli, sprzętów, dzięki których właściwościom, nasze życie w białych i minimalistycznych wnętrzach, staje się wygodne, a przy tym nie pozbawione wartości estetycznych. Funkcjonalność i wartości użytkowe należy tak umiejętnie godzić z estetycznymi, by zachodziła tu równowaga, by jedno wynikało z drugiego. Tak powstające wnętrze na pewno generuje w sobie prostotę, bezpretensjonalność, naturalność i harmonię. Biel wnętrz i minimalizm, jako aranżacja, to świadomy wybór, wynikający ze światopoglądu, idei, które wypełniają nasze wnętrza duchowe jak i materialne. Aranżujemy więc i kształtujemy nasze wnętrza materialne(mieszkalne),które poniekąd kształtują nas, bo przecież przy ich udziale "stajemy się" z dnia na dzień, w dążeniu do czystej formy. https://i.homeadore.com/2016/02/013-lubelso-camberwell-home-by-canny-1390x927.jpgźródło:https://homeadore.com/tag/modern-interior-design/page/3/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.